העולם שייך למבוגרים

העולם שייך למבוגרים

אייריס אפפל – הבוררת הגדולה של עולם האופנה
לכל מי שצופה מדי פעם בתוכניות אופנה וסטיילינג קל מאוד לחשוב שהאנשים החשובים והמשפיעים ביותר בתחום הזה הם מעצבים צעירים בעלי רצון עז להיות כמה שיותר מיוחדים ומוזרים כדי לבלוט בענף התחרותי הזה. נכון שישנם גם כמה אנשי מקצוע ומעצבים אגדתיים שכבר הגיעו או עברו את גיל הפנסיה, אבל בהשוואה לאייריס אפפל הם לא פחות מילדים קטנים… אתם אולי אף פעם לא שמעתם עליה בעבר, אבל אייריס היא אחת מהנשים החזקות והמשפיעות ביותר בתחום האופנה ועיצוב הפנים, ואם זה לא מספיק מרשים בשבילכם, אוסיף ואומר שהיא בת 95! כן כן, קראתם נכון, אחת מאייקוני האופנה הגדולים ביותר בעולם מבוגרת יותר משמעון פרס, ובדיוק כמוהו, היא מוכיחה שהגיל הוא רק מספר שלא אמור לעצור אף אחד או אחת מאיתנו…
סיפורה של אייריס התחיל בארה"ב בעיר ניו יורק, שם נולדה לזוג הורים יהודיים שהיו הבעלים של עסק קטן לייצור מוצרי זכוכית ומראות. בצעירותה היא למדה בבית ספר לאומנויות ולהיסטוריה, ובהמשך היא החלה לעבוד במגזין האופנה הנחשב Women's Wear Daily וכמעצבת פנים זוטרה. בשנת 1948 היא התחתנה עם בעלה, קארל אפפל, והשניים הקימו עסק טקסטיל משותף אותו הם ניהלו עד ליום בו הם פרשו, בשנת 1992. במהלך חייהם השניים טיילו בכל רחבי העולם ואייריס החלה לאסוף פרטי עיצוב ותכשיטים ממקומות שונים, שלימים יהפכו להיות חלק מאוסף ענק של חפצי אומנות, בגדים ומזכרות מיוחדות במינן.
העסק המשותף של בני הזוג וכישרון העיצוב של אייריס התפתחו וצמחו לאורך השנים, והיא אף הוזמנה לחדש ולעצב את הבית החשוב ביותר בארה"ב, הבית הלבן – המעון והמשרד הרשמי של נשיא ארה"ב, עבור הנשיאים טרומן, קנדי, ניקסון, קרטר, קלינטון ואחרים. כבר אז אייריס החלה לפתח את הגישה לחיים שתהפוך אותה למובילת דעה ול"בוררת" בעולם האופנה, והיא לא פחדה להעביר ביקור ולתת עצות לכל מי שרק פגשה, כולל אנשים שרק עברו לידה ברחוב, וכך היא ממשיכה לעשות עד היום. בעולם שבו התפיסה הרווחת היא שאנשים בגילה של אירייס כבר אינם רלוונטיים, זה חשוב יותר מתמיד ללמוד מהאישה המדהימה הזאת שלא מפחדת להגיד את דעתה ולהשפיע על העולם.

כפי שכבר נכתב, אייריס הפכה לאורך השנים לאחת מהבוררת הלא רשמיות של עולם האופנה. היא מגיעה באופן קבוע לתצוגות אופנה, סמינרים של סטודנטים לעיצוב ותערוכות אומנות, ובשנת 2005 מוזיאון המטרופולין בניו יורק אף הציג תערוכה שלמה שמוקדשת אך רק לאוסף המדהים שהיא צברה לאורך השנים ולסגנון העיצוב הייחודי שלה. זהו אולי אחד מה"סודות" הגדולים ביותר של הרלוונטיות שלה לאורך השנים, אירייס אף פעם לא הפסיקה לאסוף, לעצב, לחדש ולהסתקרן מהעולם, וכל זאת בלי לפחד להגיד את דעתה באופן נחרץ על כל נושא שרק אפשר לחשוב עליו. מספרים שעוד בהיותה בת 40 היא הייתה נוהגת לחלק לזרים ברחוב פתקים עליהם כתבה דברי ביקרות וייעוץ בקשר ללבוש שלהם, ובמקביל היא המשיכה לטפח ולפתח את הסגנון האישי שלה.

במשך יותר מ-75 שנים אייריס "בחשה בקדירת" עולם האופנה והותירה את חותמה על מעצבים רבים. בשנת 2015 היא הייתה הכוכבת של סרטו דוקומנטרי באורך מלא, ובמהלך הצילומים היא תועדה אומרת משפט שלדעתי מסכם בצורה מופלאה את הפילוסופיה שלה, ושאולי לכולנו כדאי לאמץ בצורה כזאת או אחרת: "אין לי שום חוקים כי אם היו לי אז הייתי שוברת אותם, ואז זה היה פשוט בזבוז זמן". ואכן, קשה לראות את עיצובי הבגדים או החדרים שהיא יוצרת ולא להגיב ברתיעה מסוימת, אך מהצד השני גם קשה מאוד להכחיש את הקסם האישי והמשיכה של העיצובים שהידיים שלה יוצרות גם בגיל 95.

כפי שאתם יכולים לראות בתמונות, בנוסף לכישרון גם שמחת החיים של האישה והאגדה רק הלכה וגדלה. בעבר ובהווה היה נדיר למצוא את אייריס בלי חיוך על הפנים, בין שהיא הייתה בעבודה, במסיבה, בתערוכת אופנה או במהלך שיפוצים באחד מהפרויקטים שביצעה עבור האנשים החזקים ביותר בארה"ב.
הלוואי ולכולנו יהיה את האומץ והכוח ללמוד משהו מאייריס אפפל, צעירים ומבוגרים כאחד. אם עברתם את גיל 60 ואתם מרגישים שכבר אין לכם יכולת להשפיע על העולם, הנה ההוכחה שלאדם יש כוח בכל גיל ובכל תחום. לצעירים שבנינו אני רק רוצה להזכיר שיש הרבה מאוד מה ללמוד מאנשים עם ניסיון. אם גדולי המעצבים בעולם מקשיבים ולומדים מאישה בת 95, וודאי שגם אתם יכולים לשמוע לעצות שאתם מקבלים מההורים והסבים שלכם, שחולקים אתכם את ניסיון החיים הרב שלהם…

התקשרו עכשיו