געגועים לתופרת הקטנה

ברוריה

געגועים לתופרת הקטנה

המהפכה התעשייתית מחקה את האומנות, את החייטים את הסנדלרים, את כל אלה שיצרו והתפרנסו בכבוד מעבודת כפיים. המהפכה הטכנולוגית קידמה והעצימה את מקצוע האופנה והטקסטיל. כיום יש לנו מושג שנקרא "הייטקסטיל"

אנחנו הופכים יותר ויותר לבהמות הסוגדות לכסף. יש הבדל בין אנשים שעושים הון בבורסה, לבין אלה שיוצרים משהו, או ממצאים תרופה לאנושות. אין שום ספק שהאחרונים מאושרים יותר.

נשים רבות שואלות אותי, לאן נעלמה התופרת הקטנה? הן זוכרות בגעגועים את התופרת שהגיעה לביתן, בימי ילדותן, תפרה שמלה לאם ולבת שעזרו בעבודות היד בהנאה רבה.
האמת היא שהתופרת לא נעלמה. היא פשוט שינתה את שמה. לרובן קוראים כיום מעצבת. קצת יומרני אולי. אבל היא כן יוצרת יש מאין. מעצבי-על זה מושג שונה לחלוטין. נשים צרפתיות למשל, הידועות בטעמן הטוב ולא יכולות להרשות לעצמן בגד באלפי ארו, הן רוכשות לעצמן בד יקר והולכות לתופרת הקטנה והחכמה שעושה העתק לא רע ולא יקר.
בארץ. יש לנו מעצבים מצוינים ובינוניים ותמיד יש ביקוש לעוד. יותר ויותר נשים בישראל מודעות להופעתן, הן יודעות להעריך יחס התאמה אישית, גימור מוקפד. בניגוד למה שמקובל לחשוב. הם לא יקרנים מדי. אם כי אסור להשוות את מחירן לזה שבקניונים.
מעצבת משקיעה ימים עם צוות עובדים. לעומת בגד שנתפר בקונפקציה בשעה אחת ויש עוד 1000 כמוהו.

אני מופתעת לטובה כל אימת שבאות אליי נשים עם שני תארים וקריירה, עם חלום ישן לתפור לעצמן דגמים אהובים. הקניה בקניונים הרעשניים והמסחריים, כבר מזמן הפכה להן לחוויה מייגעת,
בעידן המטורף שלנו, הריצה מסביב לשעון. אנו זקוקים יותר ויותר למגע, ליחס אישי, לסמוך על מישהו שמכיר אותנו ויודע להדגיש את היתרונות ולהסתיר את החסרונות שלנו.

געגועים לתופרת

מאוד תמוה בעיניי שבחורות רבות מעדיפות את העבודה כטלפניות במשכורת מינימום. במקום להכפיל את שכרן בעבודה יצירתית בתפירה. הכשרה של תופרת אורכת רק כ-6 חודשים. נכון שלא כל אחת יכולה להיות מעצבת, אבל כל אחת יכולה להיות תופרת. יש בשוק האופנה מחסור גדול של תופרות מקצועיות. בשכר של כ- 40 שח' לשעה. שכר של תדמיתנית הוא כ-70 שח' גם להן יש ביקוש, והמעצבות קובעות את שכרן בעצמן.
אומנם נכון שתופרת שבאה עד הבית , זו נוסטלגיה נעימה. אבל במציאות שלנו המעצבות בהחלט עונות על הדרישה.
כותבת המאמר
ברוריה דקל – מעצבת אופנה
מנהלת ביה"ס לעיצוב אופנה ברחובות -STUDIO B
studiob@fashion-studio.co.il
www.fashion-studio.co.il

פורסם ב"מאמרים"
http://www.articles.co.il/article/156647

התקשרו עכשיו